Wszystko o ulicznych koszach na śmieci

Kosze uliczne to oczywisty widok w przestrzeni publicznej. Kiedy są obecne, nikogo nie dziwią i nie budzą szczególnego zainteresowania. Natomiast, kiedy ich brakuje, wtedy taka sytuacja budzi zdziwienie oraz irytację. Na pierwszy rzut oka jest to zwykły produkt, natomiast technologicznie nie jest zwykłym prostym obiektem. Kosze różnią się między sobą nie tylko wielkością. Występują różnice w typach opróżniania, w materiale z którego zostały wykonane, tym jak są zamontowane oraz czy posiadają dodatkowe akcesoria jak popielnica czy daszek. Dowiedzmy się, jakie są najważniejsze kryteria, które mają znaczenie przy decyzji w jakie kosze wyposażyć ulice, parki, parkingi czy główne place miast i wsi.

kosz kolor ulica

Pojemność.

Oferta jest bardzo zróżnicowana pod względem wielkości koszy na śmieci i naprawdę można dobrać idealny kosz do danego miejsca. Mamy tutaj takie rodzaje jak do 15 litrów, oraz przedział 15 do 30 litrów. Najpopularniejszy jest zakres 30-50 litrów. Największe kosze mają pojemności 50 do 120 litrów.

Typ posadowienia

Kosze na śmieci różnią się sposobem ich zamontowania na ulicy. Mogą być wolnostojące, które posiadają specjalne kotwienie do ulicy. Kosz, który jest przytwierdzony do podłoża, jest stabilny oraz nie może przemieszczać się w sposób niekontrolowany, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo jego użytkowania. Jest to ważne zwłaszcza w terenie, gdzie odbywa się ruch samochodowy.

Inny typ to montaż kosza na słupku. Słupek musi być wtedy odpowiednio posadowiony w ziemi. Są tutaj różne możliwości. Mamy np. słupek, który posiada kotwę. Zabetonowuje się ja w ziemi na stałe. Może być także słupek, który jest obciążony betonową podstawą i wtedy można go łatwo przestawić. Inna opcja montażu to słupek na metalowej podstawce, którą przykręca się do powierzchni betonowych.

Materiał: metalowe, z tworzywa lub z betonu

Mamy tutaj do czynienia z wykorzystaniem zewnętrznym, tak więc dominują kosze które są wykonane z metalu. Oprócz tego można spotkać kosze plastikowe oraz betonowe. Kosz betonowy jest wykonany w ten betonowy 3sposób, że obudowa jest betonowa a w jej wnętrzu znajduje się wkład z blachy ocynkowanej z popielnicą. Dostępne są z reguły 4 kolory betonu: popielaty, czarnobiały marmurek, cielasty lub bursztynowy.

Typ opróżniania

Kosze uliczne różnią się sposobami opróżniania ze względu na swoją konstrukcję

Mamy następujące możliwości: kosz można rozładować przez jego obrót z pojemnikiem. Jest to bardzo wygodny i szybki sposób. Można również zdjąć cały pojemnik. Są także rozwiązania, jak ruchomy wkład we wnętrzu obudowy, np. taka wersja jest w koszach betenowych.

Dodatkowe funkcjonalności

Mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, które zwiększają ich praktyczność. Kosze mogą mieć np. daszek, który zapobiega niekontrolowanemu wydostawaniu się śmieci na zewnątrz z pojemnika. Inne użyteczne akcesoria to np. popielnica. Ważna jest także obecność lub brak wkładu.

Bezpieczeństwo

Istotne dla publicznych zarządców przestrzeni publicznych itp., jest to żeby kosze były bezpieczne w użytkowaniu. Powinny spełniać minimalne normy polskie oraz Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosze na śmieci, pojemniki na odpady do domu, firmy, na ulicę i do zakładu © 2015 Frontier Theme