Jak dobrać wielkość pojemników na odpady?

Ustawa śmieciowa wprowadziła w Polsce nowy system gospodarowania odpadami

komunalnymi. Nadrzędny cel, który oczywiście ma służyć obywatelom, to poprawa czystości

środowiska naturalnego. W tym celu wprowadzono szereg zaleceń, którymi zostali objęci wszyscy właściciele nieruchomości. Wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów wymusiło w pewien sposób wyposażenie posiadłości, obiektów użyteczności publicznej, przedsiębiorstw itp. w różne rodzaje pojemników. Jak poradzić sobie z doborem właściwych pojemników?

Storage bins stacked outside CVS

Dokładne zasady gospodarowania odpadami są zapisane w uchwałach organów samorządowych właściwych terytorialnie. Najczęściej opisują one jak obliczyć pojemność pojemników, jakie rodzaje powinno się posiadać, a przede wszystkim ujęta są opłaty za odbiór śmieci segregowanych i mieszanych. Z reguły odbiór tych pierwszych jest znacznie tańszy czasami nawet trzykrotnie niż wtedy, gdy deklarujemy, że nie będziemy segregować śmieci.

 

Objętość odpadów zmieszanych

Z reguły podaje się, ile litrów śmieci przypada przeciętnie na jednego mieszkańca w danym czasie. Na przykład może to być 30 l odpadów na osobę/na tydzień w zabudowie mieszkaniowej. Wyznacza się także przeciętną pojemność śmieci na ucznia w różnych placówkach edukacyjnych, na pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych, klientów lokali gastronomicznych, gości obiektów noclegowych, czy na pracowników biurowych oraz wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw, zakładów produkcyjnych.

Zapoznajmy się z przykładami jednej z gmin. Ilość śmieci podana jest na okres jednego tygodnia:

  • 3 l odpadów na ucznia,

  • 10 l odpadów na łóżko w obiekcie noclegowym

  •  10 l odpadów na miejsce konsumpcyjne

  • 10 l odpadów na pracownika

 

Objętość surowców wtórnych

Są to wartości dla śmieci zmieszanych. Jeśli decydujemy się na selektywną zbiórkę odpadów, wtedy należy obliczyć, jaką część z tej puli będą stanowiły surowce wtórne, które oddamy do recyklingu. Objętość poszczególnych rodzajów surowców obliczamy na podstawie danych, które uzyskuje się na przykład z danych obiektów zajmujących się utalizacją śmieci itp. Na podstawie danych z terenu miasta Grudziądz recykling klawiaturawynika, że tworzywa sztuczne stanowią największą część wszystkich odpadów, aż 47%, następnie odpady biodegradowalne 18% , zmieszane odpady komunalne to 15% wszystkich odpadów. Najmniej jest papieru 9%, szkła – 4%, a odpadów skierowanych do PSZOK 7%.

Jeśli będziemy wybierać pojemniki na surowce wtórne, należy pamiętać, że to jak dokładnie będziemy segregować odpady, zmniejszy lub zwiększy objętość zmiesznych odpadów komunalnych. Jeśli mieszkamy w zabudowie jednorodzinnej, wtedy należy doliczyć do odpadów komunalnych żużel i popiół, które powstają w wyniku spalania węgla.

Częstotliwość opróżniania pojemników

Jest to kolejny ważny czynnik, jak często będą odbierane nasze śmieci. Zmieszane odpady komunalne są z reguły wywożone częściej niż odpady segregowane, np. jeden raz na tydzień. Częstotliwość wywozu odpadów BIO zmienia się w zależności od pory roku. Latem są wywożone częściej. Surowce wtórne czyli: Papier i tektura; Tworzywa sztuczne czy szko są wywożone z reguły raz w miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosze na śmieci, pojemniki na odpady do domu, firmy, na ulicę i do zakładu © 2015 Frontier Theme