Jak segregować odpady? – poradnik dla firm

Jeśli firm chce minimalizować ogólne koszty związane z działalnością, musi dostosować się do realiów gospodarki odpadami, które zmieniły się diametralnie po wejściu w życie ustawy śmieciowej. Warunek jest jeden – należy wprowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Jak ją prawidłowo zorganizować w w siedzibie firmy? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku.

Pojemniki na odpady

Pojemniki na odpady fot. Eco-Market.pl

 

6 podstawowych pojemników

Jeśli przedsiębiorca chce obniżyc opłaty za wywóz śmieci musi zastosować zasady segregacji śmieci. Jakie pojemniki wprowadzić do siedziby firmy zatrudniającej pracowników biurowych? Potrzebne będą różnokolorowe pojemniki na 6 podstawowych frakcji odpadów. Rozróżnienie między poszczególnymi rodzajami nie zawsze jest oczywiste. Dlatego na pojemnikach powinny znaleźć się naklejki informujące, co zaliczamy np. do odpadów papierowych, szklanych czy plastikowych.

Podstawowe pojemniki mają kolory:

  • Żółty – składujemy to plastik i metal,
  • Niebieski – papier, tektura, sucha makulatura
  • Zielony – szkło kolorowe
  • Biały – szkło bezbarwne
  • Czarny – przeznaczony jest na zmieszane odpady komunalne.

W firmie powinien także znaleźć się także pojemnik na odpady biodegradowalne czyli pochodzenia naturalnego. Są to pojemniki koloru brązowego i posiadają specjalną konstrukcję, w której zachowana jest cyrkulacja powietrza. Z pewnością w firmie biurowej bardzo przydatny będzie specjalny pojemnik na elektrośmieci, zużyte baterie, płyty DVD czy tonery. Jest to taki rodzaj odpadów, których nie można składować razem z odpadami zmieszanymi.

 

Jaka pojemność?

Pomieszczenia biurowe można wyposażyć w odpowiednie kosze o mniejszych pojemnościach. Dostępne są nawet 10-litrowe. Do użytku zewnętrznego najlepiej wybrać kontenery o pojmności 60 litrów. Być może bardziej odpowiednie bedą większe. O tym o jakiej pojemności zakupić pojemniki pomogą nam materiały informacyjne z urzędu gminy lub miasta.

kosze biuro

Pracowniku bądź EKO

Jeśli zakupiliśmy już odpowiednią liczbę pojemników o właściwej pojemności, należy także odpowiednio wpłynąć na kapitał ludzki. Należy zachęcić personel do sortowania śmieci. Z pewnością warto zaopatrzyć poszczególne stanowiska pracy w materiały informacyjne. Segregowanie śmieci to nie jest skomplikowana sprawa. Pozytywny przekaz będzie tutaj z pewnością miał duże znaczenie. Zachowanie szefostwa może wpłynąć najbardziej na zachowanie pozostałych pracowników. Prawidłowe sortowanie surowców wtórnych umożliwia poddanie ich procesowi recyklingu, dzięki czemu są przetworzone i mogą być wykorzystane powtórnie przy produkcji kolejnych opakowań. Najwspanialszym przykładem recyklingu jest przetworzenie butelek typu PET, z których produkowany jest polar – materiał, który posiada szerokie zastosowanie przy produkcji odzieży sportowej. Wdrożenie selektywnej zbiórki odpadów firma może wykorzystać także w tworzeniu pozytywnego wizerunku. Może określać się mianem ekologicznej, co oznacza dbałość o środowisko naturalne i kojarzy się bardzo pozytywnie.

 

Formalności

Firma powinna zgłosić właściwej terytorialnie jednostce, że będzie prowadziła selektywną zbiórkę odpadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosze na śmieci, pojemniki na odpady do domu, firmy, na ulicę i do zakładu © 2015 Frontier Theme